Topic * Isus sau Iisus?

Postează răspuns
Raspunsuri: 9
Vizualizări: 1078
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 5
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1317-isus-sau-iisus]* Isus sau Iisus?[/url]
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Vreau sa va invit aici sa-mi spuneti, cum se scrie corect: Isus sau Iisus? Eu n-am scoala, dar pe multi crestini ortodocsi i-am auzit ca se scrie "Iisus". Voi ce stiti, cum se scrie, Isus sau Iisus? Vreau sa ma lamuriti, ca tare m-am contrazis cu ortodocsii!
Optiuni topic
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
In Biblia ortodoxa scrie Iisus. Ce parere aveti? Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Nu este scris corect la ortodocsi. Corect se scrie Isus. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Hmm, unii sunt asa de tare inradacinati in cultul pe care il au, incat tin si afirma cu tarie un lucru fara sa cerceteze si alte documente. La ortodocsi se scrie Iisus pentru că, daca nu ma insel, in limba greaca, "Isus" inseamna magar. Din acest motiv, spun ei, se scrie Isus cu doi de 'ii'. Corecte sunt amandoua. E ca si cum spui Cristos sau Hristos! Daca ma insel, puteti sa ma contraziceti, dar va rog, verificati inainte! Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Depinde de traducerea facuta in romana din diferite limbi. Insa oricare ar fi numele, noi stim ca a murit pentru noi si pentru pacatele noastre! Optiuni postare ®
Denisa
-Denisa -
Isus se scrie, si la scoala, la ora de religie, profesorul imi spunea ca scriu gresit. Dar in Biblie e scris cu un singur "I", si asa e corect. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Asta am discutat si eu cu multi oameni. Vedeti voi, ortodocsii duc lumea in eroare. Corect se scrie Isus, iar in Biblia ortodoxa scrie Iisus, lucru care nu este corect. Optiuni postare ®
Denisa1
-Denisa1 -
Iisus este corect, ca asa scrie in Cartea Vietii, care este Cuvantul lui Dumnezeu. Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Nu asta e important. Important e să Îl iubim pe El. Eu scriu Isus, dar alții scriu Iisus. Mântuirea nu depinde de asta. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Replica la: Nu asta e important. Important e să Îl iubim pe El. Eu scriu Isus, dar alții scriu Iisus. Mântuirea nu depinde de asta. de Buble-estera
Esterica, eu consider ca numele Isus este un nume sfânt și trebuie scris corect cu un singur I nu cu doi I. Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic * Isus sau Iisus? | Salvatorul.ro
meniu prim
Hotărârea, dreptatea, exemplul şi sinceritatea alcătuiesc ceea ce noi numim caracter. El este temelia demnităţii personale. (La Rochefoucauld)