Topic ~ Diavolul

Postează răspuns
Raspunsuri: 9
Vizualizări: 1103
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 5
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1357-diavolul]~ Diavolul[/url]
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Credeti ca este raul din om sau o fiinta spirituala?
Optiuni topic
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Este o fiinta spirituala, asa cred eu! Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Este ala rau in om, asa cred eu. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Da, Satana asa face. Il face pe om rau. Noi sa ne rugam lui Dumnezeu, si Satana va fugi de la noi. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
O fiinta spirituala Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Diavolul este o ființă spirituală. În Ezechiel este numit "Heruvim ocrotitor", un heruvim de o desăvârșită frumusețe. Cercetătorii Bibliei susțin că acesta ar fi fost un arhanghel. Eu, personal, chiar mă gândeam de unde să fi plecat această idee, și am ajuns la concluzia că un text care ar putea face o vagă referire la statutul de arhanghel, ar putea fi pasajul în care se spune despre lupta dintre el și arhanghelul Mihail pentru trupul lui Moise. Detaliul care ar putea fi considerat sugestiv este menționat în pasajul respectiv, și anume că arhanghelul Mihail nu a îndrăznit să spună decât: "Domnul să te mustre!", sugerând astfel o egalitate între cei doi. Mă rog, poate explicația nu e cea mai bună, dar întrucât îmi aparține, mi-o asum așa cum e. Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Diavolul, ca toate celelalte ființe, nu poate să facă decât ceea ce îi e îngăduit de Dumnezeu, un exemplu grăitor în această privință rămâne neprihănitul Iov, asupra vieții căruia Satana nu a avut nicio putere. Deși el dorește să urmăm calea lui, nu are nicio putere asupra inimilor noastre, atâta timp cât pe ele se află pecetea lui Dumnezeu. Optiuni postare ®
Cristi41
+Cristi41 -
Dumnezeu, a facut omul, dupa chipul si asemanarea Lui. Omul ar trebuii sa fie o fiinta spirituala, dar din pacate, este condus de spirite rele. Optiuni postare ®
Denisa1
-Denisa1 -
Replica la: Da, Satana asa face. Il face pe om rau. Noi sa ne rugam lui Dumnezeu, si Satana va fugi de la noi. de Ion_Marcel
Diavolul este o fiinta spirituala. El nu are corp, ca noi.
Biblia ne spune ca Diavolul este Lucifer. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Replica la: Diavolul este o fiinta spirituala. El nu are corp, ca noi.
Biblia ne spune ca Diavolul este Lucifer.
de Denisa1

Diavolul a fost Lucifer, un înger de lumina, dar după aceea a vrut sa fie mai presus decât Dumnezeu, iar Dumnezeu l-a dat jos, și Diavolul a devenit dușmanul lui Dumnezeu și a omenirii. Nicidecum nu este o ființă spirituală. Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Biblia >> Topic ~ Diavolul | Salvatorul.ro
meniu prim
Binecuvântat să fie Domnul, căci ascultă glasul rugăciunilor mele. ( Psalmii 28:6 )