Topic * Diferenţa dintre Isus şi Moş Crăciun!

Postează răspuns
Raspunsuri: 5
Vizualizări: 1264
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 2
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1397-diferen-a-dintre-isus-i-mo-cr-ciun]* Diferenţa dintre Isus şi Moş Crăciun![/url]
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
1. Mos Craciun locuieste la Polul Nord. Isus este peste tot.

2. Mos Craciun calatoreste cu o sanie. Isus merge pe vant si umbla pe ape.

3. Mos Craciun vine o data pe an. Isus este un ajutor ce nu lipseste niciodata.

4. Mos Craciun iti pune tot felul de bunatati sub brad. Isus iti implineste toate nevoile.

5. Mos Craciun vine pe horn neinvitat. Isus sta la usa si bate…si apoi intra in inima ta.

6. Mos Craciun te lasa sa i te asezi pe genunchi. Isus te lasa sa te odihnesti in bratele Sale.

7. Mos Craciun nu-ti stie numele si tot ce poate spune este: “Buna, baiete sau fetito, cum te cheama?” Isus ne-a cunoscut numele inainte ca noi sa il stim. Stie totul despre noi.

8. Tot ceea ce Mos Craciun poate oferi este ”Ho, Ho, Ho”. Isus ofera sanatate, ajutor si speranta.

9. Mos Craciun spune: “Sa nu plangi”. Isus spune: ”Aruncati toate grijile voastre asupra Mea, pentru ca Eu am grija de voi”.

10. Micile ajutoare ale lui Mos Craciun fac jucarii. Isus face o viata noua, ingrijeste inimi ranite, repara camine dezbinate si pregateste locuri in cer.

11. Mos Craciun te poate face sa razi. Isus iti da bucurie, care e taria ta.

12. In timp ce Mos Craciun iti pune darurile sub brad, Isus a devenit darul nostru si a murit pe cruce pentru noi.

Este evident ca nu poate fi vorba de o comparatie reala. Trebuie sa ne amintim despre CINE vorbeste Craciunul. Trebuie sa-L aducem pe Cristos inapoi de Craciun. Da, Isus este mai bun, El este mai bun chiar si decat Mos Craciun!

Pe mine m-a pus foarte tare pe ganduri si m-a facut sa ma gandesc mai bine ce sarbatoresc cu adevarat…Sarbatoarea sau SARBATORITUL…Tu ce sarbatoresti? Sarbatoarea sau Sarbatoritul?

Eu am gasit raspunsul si stiu ce vreau sa sarbatoresc, dar tu stii?
Optiuni topic
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Mos Craciun nu exista! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Sarbatorea asta este facuta de ortodocsi. Ei isi mint propii copii... le pun noaptea cadouri in incaltaminte si a doua zi le zice ca Mos Craciun le-a adus. De fapt, Mos Craciun nu exista. Asta este paganism... oameni fara minte. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Mos Craciun nu exista, dar Dumnezeu exista, cu adevarat. El a trimis pe singurul Sau Fiu ca sa moara in locul meu si al tau, si ne-a dat viata, si viata acesta sta in maine lui Dumnezu. Dar mai exista o viata, numita viata vesnica. Ne-o va da Dumnezeu daca ii vom sluji cu adevarat Lui. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Noi, crestinii, doar in Domnul Isus, Mantuitorul nostru, sa avem incredere si sa facem voia Lui, ca numai El exista. El este salvarea noastra. Ati vazut, ca din cinci paini si doi pesti, a saturat 5000 de oameni. Asta este Domnul nostru, Isus Hristos! Optiuni postare ®
Cristi41
-Cristi41 -
In primul rand, Isus exista, Mos Craciun, nu exista, este un mit, o legenda, un basm. Nu avem cum sa confundam acest lucru, pentru ca nimeni, dupa ce creste, nu mai crede in asa ceva. Mos Craciun, este o poveste pentru a cumintii copilasii, pentru a-i tine vigilenti. Dar nu trebuie sa confundam una cu cealalta. Isus este pentru crestini, iar Mos Craciun, este pentru pagani. Noi, ar trebuii sa le spunem copilasilor nostri, ca Mos Craciun nu exista, pentru ca sa nu ii ducem in eroare. Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Diverse >> Topic * Diferenţa dintre Isus şi Moş Crăciun! | Salvatorul.ro
meniu prim
Cercetează-mă, Doamne, încearcă-mă! Trece-mi prin cuptorul de foc rărunchii și inima! ( Psalmii 16:2 )