Topic * Viaţa este grea?

Postează răspuns
Ultima paginaRaspunsuri: 19
Vizualizări: 1435
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 4
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1766-via-a-este-grea]* Viaţa este grea?[/url]
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Este grea viața?
Optiuni topic
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Viata este grea atunci cand noi vrem sa fim independenti. Atunci cand vei fi supus autoritatilor si lui Dumnezeu, in primul rand, vei fi usurat si viata ta va avea o semnificatie. De multe ori, viata ni se pare grea pentru ca noi ne comparam cu alti oameni din societate, si gandim ce viata grea avem: "daca as fi si eu ca acea persoana, viata mea a fi roz". Dragii mei, atunci cand noi suntem multumiti cu viata pe care o traim, suntem si fericiti si impliniti. Aici este secretul: sa fii multumit cu ceea ce esti. In societatea noastra sunt multi bogati, si totusi, au o viata foarte grea. Nu bogatia iti face viata ușoară, ci felul cum folosesti resursele tale. Eu sunt un tanar foarte sarac, sunt zile in care nici mancare nu avem in casa, dar vreau sa iti spun ca sunt foarte fericit, ca sunt multumit sa am un Dumnezeu viu si bogat, caci la El sunt toate lucrurile. Si mai ales ca El este Tatal meu. Trebuie sa fim multumitori cu ceea ce suntem si avem, caci daca traim, pentru El trăim, și daca murim, pentru El murim. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Nu-i grea, atata timp cat Dumnezeu iti conduce pasii. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Viata e frumoasa oricum e ea: usoara sau grea (de cele mai multe ori). E frumoasa. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Domnul incearca si pedepseste pe cel pe care il iubeste. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Viata e usoara... noi o ingreunam. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Viata nu este grea daca stii sa o traiesti, mai ales in Domnul! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Viata nu e grea, dar depinde cum ti-o faci si cum o traiesti. Daca o traiesti in pacat, normal ca e grea. Slujiti pe Domnul, si va fi usoara. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
De multe ori, viata e asa cum vrei sa fie... Multi ne-o facem grea "cu mana noastra". Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Viaţa poate e grea: cu bunele şi cu relele ei, dar cu Domnul mereu va fi mai uşoară pentru că El nu ne dă niciodată cât nu putem duce, şi tot ce ne dă e pentru că aşa trebuie, deoarece cu toţii avem o cruce de dus, nimeni nu e scutit, chiar dacă mulţi spun că nu au probleme şi încercări. Prin astea Dumnezeu ne pune la încercare credinta, şi tot El e Acela care ne scoate biruitori. Viaţa este grea pentru orice om, creştin sau nu. Aici nu se ţine cont de religii, contează cum se formează oamenii, şi mai ales, cu cine aleg să întâmpine greutăţile şi să le biruiască. Suntem o mână de ţărână în mâna Domnului, nimic mai mult. Optiuni postare ®

Pagina 1 din 2
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic * Viaţa este grea? | Salvatorul.ro
meniu prim
Încredițează-ți soarta în mâna Domnului, și El te va sprijini. El nu va lăsa niciodată să se clatine cel neprihănit. ( Psalmii 55:22 )