Topic * Căsătoria

Postează răspuns
Ultima paginaRaspunsuri: 14
Vizualizări: 1217
Membrii abonați 2
Membrii respondenti: 6
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1895-c-s-toria]* Căsătoria[/url]
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
M-am gandit sa fac un topic si sa intreb la ce varsta este bine sa te insori sau sa te mariți? Astept parerile voastre.
Optiuni topic
Denisa
-Denisa -
Dupa parerea mea este bine ca fiecare, fie fata, fie baiat, sa sa se căsătorească cand randuieste Cel de Sus... La unii mai devreme, la altii mai târziu! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Asa cred și eu Denisa. Unii mai de vreme, unii mai târziu. Eu am 32 de ani și încă nu sunt căsătorit. Dumnezeu rânduiește
pentru fiecare. Slăvit sa fie Dumnezeu! Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Eu cred că vârsta optimă pentru căsătorie este de la 25 de ani în sus pentru băieți, iar pentru o fată de la 22-23 de ani. Vreau să mă alătur celor care spuneau că trebuie ca tinerii să fie credincioși și să se teamă de Dumnezeu, dar trebuie să fie și maturi. Ce vreau să spun cu asta: de exemplu, o fată la 18 ani poate fi credincioasă, dar totuși, este încă prea tânără și poate nu are experiența necesară. Lucrul acesta e valabil și în cazul băieților. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Da, bine zis... de la 25 de ani pentru băieți și pentru fete, de la 23 și 24, dar sa fie sinceritate și seriozitate. Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Replica la: Da, bine zis... de la 25 de ani pentru băieți și pentru fete, de la 23 și 24, dar sa fie sinceritate și seriozitate. de Ion_Marcel
Da, sinceritatea și seriozitatea să fie pe primul loc, dar și maturitatea, după cum spuneam, are rolul ei. Eu, de exemplu, pot fi sinceră și serioasă, dar asta nu înseamnă că ar trebui să mă mărit la 16 ani, ci trebuie să mai aștept, să am o idee despre viață. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Replica la: Da, sinceritatea și seriozitatea să fie pe primul loc, dar și maturitatea, după cum spuneam, are rolul ei. Eu, de exemplu, pot fi sinceră și serioasă, dar asta nu înseamnă că ar trebui să mă mărit la 16 ani, ci trebuie să mai aștept, să am o idee despre viață. de Buble-estera
Bine ai gândit sa nu te măriți la vârsta de 16 ani. Multe fete nu gândesc la fel ca tine. Domnul Isus să te binecuvinteze! Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Replica la: Eu cred că vârsta optimă pentru căsătorie este de la 25 de ani în sus pentru băieți, iar pentru o fată de la 22-23 de ani. Vreau să mă alătur celor care spuneau că trebuie ca tinerii să fie credincioși și să se teamă de Dumnezeu, dar trebuie să fie și maturi. Ce vreau să spun cu asta: de exemplu, o fată la 18 ani poate fi credincioasă, dar totuși, este încă prea tânără și poate nu are experiența necesară. Lucrul acesta e valabil și în cazul băieților. de Buble-estera
steagSigur. Cu experienta necesara ce doresti sa spui? Sa faci cumva scoala de crescut copii? Sa te învețe părinții sau "profesorii" ce si cum in relatia cu sotul sau sotia? Esti comică :D Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Replica la: Sigur. Cu experienta necesara ce doresti sa spui? Sa faci cumva scoala de crescut copii? Sa te învețe părinții sau "profesorii" ce si cum in relatia cu sotul sau sotia? Esti comică :D de Salvatorul.Ro
Vreau să îmi repet ideea susținută anterior, și anume, faptul că tinerii trebuie totuși să aibă o vârstă la care să fie capabili de a-şi întreține familia. Și da, e foarte bună și "o școală de crescut copii", după cum tocmai te-ai exprimat, care trebuie să înceapă din familie prin îngrijirea fraților mai mici, că am văzut și fete care habar nu aveau să schimbe un copil. Într-o căsnicie trebuie să fi conștient și de partea asta, să știi să faci o mâncare, etc. Oi fi comică, n-oi fi comică, ăsta e adevărul! Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Replica la: Vreau să îmi repet ideea susținută anterior, și anume, faptul că tinerii trebuie totuși să aibă o vârstă la care să fie capabili de a-şi întreține familia. Și da, e foarte bună și "o școală de crescut copii", după cum tocmai te-ai exprimat, care trebuie să înceapă din familie prin îngrijirea fraților mai mici, că am văzut și fete care habar nu aveau să schimbe un copil. Într-o căsnicie trebuie să fi conștient și de partea asta, să știi să faci o mâncare, etc. Oi fi comică, n-oi fi comică, ăsta e adevărul! de Buble-estera
Da, de acord. Dar nu poti sa impui limite de vârste in privinta asta in afara limitelor permise. Iar de nivelul intelectual la care te referi, este bine si chiar de dorit sa fie aceste calități, dar nu poti susține faptul că nu se pot căsători daca nu stie sa schimbe un copil sau sa faca orice altceva. Optiuni postare ®

Pagina 1 din 2
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic * Căsătoria >> Topic * Căsătoria | Salvatorul.ro
meniu prim
Ziua de ieri e istorie, ziua de mâine e mister, ziua de azi e un dar de la Dumnezeu. Bucură-te de acest dar!