Topic Vorbim romaneste

Postează răspuns
Raspunsuri: 3
Vizualizări: 1007
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 2
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/2034-vorbim-romaneste]Vorbim romaneste[/url]
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Sa știi limba romana nu tine de educatie, tine de bun-simt. Va asteptam cu postari despre vorbirea corecta a limbii romane...
Optiuni topic
Denisa
-Denisa -
A vorbi corect limba romana este dovada ca te respecți. Aici fac referire la tineri, si nu la oameni batrani. Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Noi, ca români, trebuie să vorbim corect, să fim mândrii că suntem români, și să evităm cuvintele englezești nou-apărute, pentru că și noi avem un vocabular bogat! Eu însă, consider că în pronunțarea corectă a limbii române, pot apărea mici greșeli, care sunt acceptate, dacă pot să spun așa. Și încă ceva, după ce ne-am învățat să vorbim corect, să învățăm să și scriem corect! Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Îmi vin în minte versurile: "Limba noastră-i o comoară în adâncuri scufundată, un șirag de piatră rară pe moșie revărsată..." Limba română este o limbă frumoasă și noi trebuie să îi învățăm și pe ceilalți. Dacă nici graiul nu ni-l păstrăm... Limba română ne definește pe noi, ca popor român. Într-adevăr, în limba română sunt și cuvinte nu tocmai plăcute, dar noi trebuie să știm pe care să le folosim cu demnitate! Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Școală, Educație, Știință >> Topic Vorbim romaneste | Salvatorul.ro
meniu prim
Mântuiește, Doamne, poporul Tău, și binecuvântează moștenirea Ta! Fii păstorul și sprijinitorul lor în veci. ( Psalmii 28:9 )