Topic Paradoxul vremurilor noastre

Postează răspuns
Ultima paginaRaspunsuri: 13
Vizualizări: 1508
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 1
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/2070-paradoxul-vremurilor-noastre]Paradoxul vremurilor noastre[/url]
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Paradoxul vremurilor noastre nu imi apartine mie, ci lui Octavian Paler, insa se potriveste atat de mult vremurilor de acum, incat nu puteam sa nu vi-l fac cunoscut si voua... Vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des. Am invatat cum sa ne castigam existenta, dar nu cum sa ne facem o viata. Am adaugat ani vietii si nu viata anilor. Am cucerit spatiul cosmic, dar nu si pe cel interior. Am facut lucruri mai mari, dar nu si mai bune.
Optiuni topic
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
steagParadoxul vremurilor noastre în istorie este ca avem cladiri mai mari dar suflete mai mici; autostrazi mai largi dar minti mai înguste. Cheltuim mai mult dar avem mai putin; cumparam mai mult dar ne bucuram tot mai putin. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Avem case mai mari dar familii mai mici. Avem mai multe accesorii dar mai putin timp; avem mai multe functii dar mai putina minte, mai multe cunostinte dar mai putina judecata; mai multi experti si totusi mai multe probleme, mai multa medicina dar mai putina sanatate. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Bem prea mult, fumam prea mult, cheltuim prea nesabuit, râdem prea putin, conducem prea repede, ne enervam prea tare, ne culcam prea târziu, ne sculam prea obositi, citim prea putin, ne uitam prea mult la televizor si ne rugam prea rar. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Ne-am multiplicat averile dar ne-am redus valorile. Vorbim prea mult, iubim prea rar si urâm prea des. Am învatat cum sa ne câstigam existenta dar nu cum sa ne facem o viata, am adaugat ani vietii si nu viata anilor. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Am ajuns pâna pe luna si înapoi dar avem probleme când trebuie sa traversam strada sa facem cunostinta cu un vecin. Am cucerit spatiul cosmic dar nu si pe cel interior. Am facut lucruri mai mari dar nu si mai bune. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Am curatat aerul dar am poluat solul. Am cucerit atomul dar nu si prejudecatile noastre. Scriem mai mult dar învatam mai putin. Planuim mai multe dar realizam mai putine. Am învatat sa ne grabim dar nu si sa asteptam. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Am construit mai multe calculatoare sa detina mai multe informatii sa produca mai multe copii ca niciodata dar comunicam din ce în ce mai putin. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei încete; oamenilor mari si caracterelor meschine; profiturilor rapide si relatiilor superficiale. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Acestea sunt vremurile în care avem doua venituri dar mai multe divorturi, case mai frumoase dar camine destramate. Acestea sunt vremurile în care avem excursii rapide, scutece de unica folosinta, moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte, corpuri supraponderale si pastile care îti induc orice stare de la bucurie, la liniste, la moarte. Optiuni postare ®

Pagina 1 din 2
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Școală, Educație, Știință >> Topic Paradoxul vremurilor noastre >> Topic Paradoxul vremurilor noastre | Salvatorul.ro
meniu prim
După cum trupul fără duh este mort, tot așa, și credința fără fapte este moartă. ( Iacov 2:26 )