Topic * Ce este pocăința?

Postează răspuns
Raspunsuri: 6
Vizualizări: 1305
Membrii abonați 2
Membrii respondenti: 3
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/474-ce-este-poc-in-a]* Ce este pocăința?[/url]
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Am stat mult si m-am gandit ce inseamna a fi pocait cu adevarat. Si mi-am dat seama ca pocainta nu se consuma in biserica, la programe religioase sau postand in societate o figura de smeriti. Adevarata pocainta e atunci cand esti doar TU si Dumnezeu, singur intr-o camera. Tu si gîndurile tale, doar. Aici iti dai examenul de adevarata pocainta si ce faci tu atunci cand esti singur. Poate fumezi o tigara crezand ca nimeni nu te vede. Poate te uiti la un film murdar. Poate ai alte obiceiuri si indeletniciri de care nu ai vrea sa afle nimeni niciodata. Aici e adevarata ta pocainta: Cum esti si cum te porti atunci cand nu te vede nimeni?
Optiuni topic
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Oricat ne-am ascunde, si oricat ne-am feri de Dumnezeu, El ne vede peste tot si stie ce gandim. In cazul asta, ce rost mai are sa ma ascund de frati sau de lume? De ce sa nu fiu sincer cu mine, cu lumea, cu fratii? De ce sa nu-i spun in rugaciune tot ce am gresit, tot ce am gandit? Chiar daca El oricum stie, sa-L imbucuram, si atunci cu siguranta ne iarta si daca suntem sinceri in fata Lui, oare trebuie sa ne fie frica de oameni? Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Asa este. Pocainta este un dar de la Dumnezeu si pentru asta il slavesc. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Dragilor, pentru mine pocainta inseamna sa-L urmam pe Isus! Si urmandu-L pe Isus, trebuie sa traim exact ca El! Ma intreb, insa... Cati oameni au aceasta tarie, sa traiasca ca El?! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Pocainta inseamna sa te căiesti de pacatele tale si sa-ți pare rau de ceea ce ai facut pana sa te pocăiesti. Asta este pocainta! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Amin. Asa este. Trebuie sa ne lepadam de tot ce este rau; asta este pocainta adevarata. Optiuni postare ®
Denisa1
-Denisa1 -
Pocainta inseamna ca te căiești de lucrurile murdare din viata ta, si trebuie sa fii sincer, altfel nu este valabil. Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic * Ce este pocăința? | Salvatorul.ro
meniu prim
Mai presus de toate, să aveți o dragoste fierbinte unii pentru alții, căci dragostea acoperă o sumedenie de păcate. ( 1 Petru 4:8 )