Topic * Crede și nu cerceta

Postează răspuns
Raspunsuri: 7
Vizualizări: 1577
Membrii abonați 0
Membrii respondenti: 5
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/628-crede-i-nu-cerceta]* Crede și nu cerceta[/url]
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Mentalitatea omeneasca difera de la individ la individ. Asa se intampla de multe ori cand avand unele nelamuriri, intrebi preotul, iar acesta, ajungand la un moment dat in lipsa de raspuns, spune putin nervos: "CREDE SI NU CERCETA!", dar acuma vin eu si te intreb: "Te multumeste acest raspuns sau cauti in alta parte explicatia? Si daca primesti constant acelas raspuns, cum reactionezi?"
Optiuni topic
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Cred cu adevarat cand trebuie sa cred. "Ferice de cel care crede si nu vede." Optiuni postare ®
H3ruv1m
-H3ruv1m -
Credinta vine din auzire, nu din cercetare. Credinta este o incredintare a lucrurilor ce nu se vad... Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Replica la: Credinta vine din auzire, nu din cercetare. Credinta este o incredintare a lucrurilor ce nu se vad... de H3ruv1m
Așa este, credința vine din auzire, dar noi trebuie sa credem cu adevărat. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Încerc sa cred, dar apoi ma duc in alta parte. Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Pentru mine depinde și de persoana care-mi spune un anumit lucru. Dacă este o persoană de încredere, și am certitudinea că îmi spune adevărul, nu simt neaparat nevoia de a cerceta. Spre exemplu, dacă îmi spune mami ceva, o cred, fără să fac cercetări pentru a vedea dacă e adevărat sau nu. Eu știu că ea îmi spune adevărul. Totuși, e foarte recomandat să cercetăm, să nu credem orice prostie, dar asta depinde de situație. Optiuni postare ®
Chicu_samuel
-Chicu_samuel -
Sa luam exemplul crestinilor din Berea... Si sa facem ceea ce faceau si ei dupa ce ascultau cuvantarile rostite de Pavel :) Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Noi trebuie sa avem credință în Dumnezeu. Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic * Crede și nu cerceta >> Topic * Crede și nu cerceta | Salvatorul.ro
meniu prim
Rugăciunea făcută cu credință va mântui pe cel bolnav, și Domnul îl va însănătoși; și dacă a făcut păcate, îi vor fi iertate. ( Iacov 5:15 )