Topic Neascultarea

Postează răspuns
Raspunsuri: 2
Vizualizări: 527
Membrii abonați 0
Membrii respondenti: 2
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/827-neascultarea]Neascultarea[/url]
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Cum era pedepsita neascultarea, si cum se pedepseste acum?
Optiuni topic
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Se pedepsea cu moartea, acum doar cu o mustrare, depinde si de context! Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Păi depinde față de cine ai înfăptuit acea neascultare, și depinde cât de gravă este. Am să amintesc trei cazuri din Vechiul Testament:
1. Adam și Eva nu au ascultat de Dumnezeu și au pierdut Paradisul
2. Saul nu a ascultat de Dumnezeu și a fost lepădat de Dumnezeu
3. Iona nu a ascultat de Dumnezeu și a fost înghițit de un pește (Chit), în pântecele căruia a petrecut trei zile și trei nopți. Exemplele ar putea continua...
În viață, neascultarea de Dumnezeu se plătește în diverse moduri, că El nu lucrează tip "șablon". Asta s-a putut observa și din exemplele de mai sus. Dacă nu vom asculta de părinți, ei vor fi cei care ne vor pedepsi așa cum vor crede de cuviință, sau există posibilitatea ca împrejurările vieții să fie de așa natură încât ne vor "pedepsi", ca în cazul lui Samson, care nu și-a ascultat părinții cu privire la căsătorie, iar în urma deciziilor lui, au rezultat o serie de întâmplări neplăcute, care în final i-au atras moartea. Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic Neascultarea | Salvatorul.ro
meniu prim
Isus le-a vorbit din nou, și a zis: " Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine, nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții. " ( Ioan 8:12 )