Topic * Botezul fals

Postează răspuns
Raspunsuri: 3
Vizualizări: 911
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 2
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/849-botezul-fals]* Botezul fals[/url]
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Ce credeti ca se intampla cu cei care au curajul sa isi marturiseasca credinta in apa botezului, si totusi, nu au siguranta mantuirii? Oare sunt ei mantuiti, avand in vedere faptul ca botezul in apa e una din principalele conditii pentru a fi mantuit?
Optiuni topic
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Am auzit si pe multi frati pe care daca ii intrebi: "Botezul in apa te-a mantuit?", ei spun: "Stie Domnul.", dar ei înșiși, nu stiu nimic in legatura cu mantuirea lor generată sau nu, de acest act. Eu cred din toata inima mea ca atunci cand esti botezat cu Duhul Sfant, esti mantuit. Parerea mea. A voastra? Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Botezul adevarat este sa inchei un legamant cu Dumnezeu si sa-L urmezi pe Dumnezeu pana la moarte. Acesta este Botezul adevarat! Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Hm... Păi dacă rămânem doar la "Știe Domnul!", s-ar putea ca mântuirea noastră să fie cu semnul întrebării... Auzeam odată pe cineva spunând într-un ton mai glumeț că "firea pământească a învățat și să înoate". Poate expresia e puțin mai hilară, dar dacă firea pământească nu e răstignită, nu ne va mântui acel botez, cu niciun chip. În acest caz, botezul nu are mai mare valoare decât "botezurile" din copilărie. Îmi amintesc că noi, de câte ori mergeam vara la țară, ne "botezam" în valea care curge de-a lungul satului. Botezul trebuie să fie un act conștient și în mod voit. Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic * Botezul fals | Salvatorul.ro
meniu prim
Fiți treji, și vegheați! Pentru că potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu care răgnește, și caută pe cine să înghită. ( 1 Petru 5:8 )