Postări membru Ion_Marcel în topicul * Importanţa botezului...

Cele doua indatoriri remarcabile date Bisericii crestine in Marea Incredintare sunt "INVATATI" (pe altii) si "BOTEZATI"(Matei 28:19-20) Botezul cu apa, in sine, este un act de ascultare, nu de curatire...ca exemplu suprem, Il vedem pe Domnul Isus venind la raul Iordan sa fie botezat de Ioan, care a incercat sa-L opreasca zicand: "Eu am trebuinta sa fiu botezat de Tine", insa Isus il asigura imediat: "Lasa-Ma acum, caci se cade sa implinim tot ce trebuie implinit"...(Matei 3:13-15) Si daca Biblia autorizeaza, ba chiar porunceste implinirea acestui act, nu cred ca poate fi vorba de fatarnicie. Cu toate ca,din pacate,se mai pot intalni unele cazuri in care cineva nu cunoaste adevarata valoare a actelor precum Cina, Spalarea Picioarelor, si inclusiv, botezul in apa...

Intră
"Isus i-a raspuns: Adevarat, adevarat iti spun, ca, daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu" ( Ioan 3:5 )

Intră
Pagina 1 din 1
Forum >> Botezul >> Topic * Importanţa botezului... >> Postări membru Ion_Marcel în topicul * Importanţa botezului... | Salvatorul.ro
meniu prim
Să știi cine ești... să fii cine ești... să devii ceea ce te-a făcut Dumnezeu să fii... Să faci ceea ce poți face... să iubești cu toată inima ta- sunt cheile pentru o viață biruitoare și mulțumită!