Topic ~ Fumatul, un păcat?

Postează răspuns
Ultima paginaRaspunsuri: 11
Vizualizări: 1394
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 6
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1442-fumatul-un-p-cat]~ Fumatul, un păcat?[/url]
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Daca un fumator este constient de faptul ca poate muri din cauza tigarilor, dar continua sa fumeze, si moare, se poate numi sinucidere? E pacat sa fumezi? Si de ce?
Optiuni topic
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Eu am o sora si un frate care fumeaza, si le-am spus sa nu mai fumeze, ca nu sunt bune, dar ei nu ma asculta. Poate ca Dumnezeu va face ceva! Slava Lui! Da, fumatul este un mare pacat. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Tigara este un drog, da, si nu mai poti sa te lasi de ea. Doar Dumnezeu... numai El poate sa te faca sa te lasi de ele. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Fumatul este o boala, un drog si un mare pacat. Prin asta, oamenii mor mai repede. Optiuni postare ®
Denisa
-Denisa -
Da, este pacat, si Dumnezeu vrea sa fim bine, nu bolnavi. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Fumatul este un viciu de care oamenii si femeile care fumeaza nu se pot lasa, ca acele țigari sunt un viciu; numai daca Dumnezeu intervine in viața lor, atunci se pot lasa de fumat. Fumatul si bautura sant un pacat si aceste doua elemente sunt create de oameni. Cand beau, se imbata si isi pierd mințile, iar cand fumeaza, isi baga boala in corp. Iata aici o marturisire a unei surori pocăite: fumam cate trei pachete de tigari pe zi si m-am gandit ca o lună de zile sa nu mai fumez, iar banii pe care ii dadeam pe țigări, i-am pus la puşculița, sa vad cati bani dadeam pe tigari. Cand am vazut cati bani dadeam pe tigari, m-am lasat de fumat, dar nu din prima. Nu puteam sa ma las de fumat; am auzit de pocaiti si am auzit ca la ei se fac semne si minuni si m-am dus la ei la biserica si le-am spus: „Daca Dumnezeu ma va ajuta sa ma las de fumat, eu ma pocaiesc.” Atunci biserica s-a rugat pentru mine si in acele clipe am simtit o putere peste mine... m-am dus acasa si am incercat sa fumez, si din acea zi, nu am mai putut sa fumez deloc; asa m-am lasat de fumat si m-am pocait. Va indemn si pe voi sa cereti ajutor de la Dumnezeu, ca Dumnezeu are mare putere, El poate sa faca orice pentru noi daca ne incredem in El din toata inima noastra. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Da, tutunul te omoara, dar oamenii nu vor sa creada acest lucru, ca tutunul ii omoara. Un studiu din America a constat ca fumatorii imbatranesc cu 20 de ani mai repede, si asa este. Multi oameni au imbatranit mai repede din cauza tigarilor! Asa ca, lasati-va de fumat! Daca nu va lasati de fumat, veti muri. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
E pacat sa fumezi.... fiindcaeste un viciu urat... Si in plus, de la fumat se poate muri. Optiuni postare ®
Denisa1
-Denisa1 -
Este un viciu, care nu este pe placul lui Dumnezeu. Este pacat sa fumezi. Fumatul face rău. Optiuni postare ®
Cristi41
-Cristi41 -
Nu mi se pare un pacat fumatul, pentru ca nu scrie in Biblie sa nu fumezi, dar scrie ca lucrurile care nu iti sunt de folos, sa nu le folosesti. Dar e un viciu, o dependenta si din pacate, nu pot sau nu vreau chiar in momentul acesta sa il las. Mereu spun ca de maine gata cu fumatul, dar o iau de la capat. Sa speram ca va veni si ziua aia in care sa pot spune m-am lasat de fumat definitiv. Optiuni postare ®

Pagina 1 din 2
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Întrebări şi răspunsuri >> Topic ~ Fumatul, un păcat? | Salvatorul.ro
meniu prim
Nu mustra pe cel batjocoritor, ca să nu te urască; mustră pe înțelept, și el te va iubi. ( Proverbele 9:8 )