Topic * Înainte de nuntă...

Postează răspuns
Ultima paginaRaspunsuri: 10
Vizualizări: 1605
Membrii abonați 2
Membrii respondenti: 5
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/145-nainte-de-nunt]* Înainte de nuntă...[/url]
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Ai voie sa te saruti cu partenerul/a inainte de casatorie?
Optiuni topic
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Doar cu gand de casatorie! Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Nu cred... :) Asteptarea e mai buna. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Nu e pacat sa te saruti inainte de casatorie... Sa fim sinceri, nu te poti indragosti de un baiat fara sa nu-l saruti! Pana la urma, toti baietii saruta fetele! Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Dar de ce nu luam ce scrie in Biblie? In Biblie scrie ca barbatul sa nu se atinga de femeie pana dupa nunta. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Normal, nu am avea voie sa facem asta, dar cu gandul la casatorie, poti :) Optiuni postare ®
Chicu_samuel
-Chicu_samuel -
Replica la: Nu e pacat sa te saruti inainte de casatorie... Sa fim sinceri, nu te poti indragosti de un baiat fara sa nu-l saruti! Pana la urma, toti baietii saruta fetele! de Salvatorul.Ro
Toti baietii nepocaiti saruta fetele nepocaite Optiuni postare ®
Buble-estera
-Buble-estera -
Aș dori să-mi exprim părerea în legătură cu acest subiect: da, înainte de căsătorie e păcat să existe sărutul între un băiat și o fată! Aș dori să dau un exemplu, poate banal, dar care totuși indică absurditatea ideii "Dacă ai gânduri de căsătorie poți să..." Exemplul sună așa: Mami îmi spune într-o zi că peste patru zile voi primi alocația. Eu mă duc frumușel la magazin și iau o ciocolată pentru că eu oricum am de gând să o plătesc peste patru zile." Cum sună? Nimeni nu ar face una ca asta, ci ar mai aștepta patru zile, nu? Ei, bine, dacă în lucrurile mărunte procedăm așa, când e vorba de a aștepta ziua căsătoriei, de ce nu facem așa și ne apropriem ba un sărut, ba o îmbrățișare etc? Optiuni postare ®
Ponciflorentin
-Ponciflorentin -
Sarutul, îmbrățișarea si mângâierea sunt îngăduite de Dumnezeu numai in cadrul căsătoriei pentru pregătirea actului intim dintre soț și soție. Prin sărut, mângâiere și îmbrățișare, dorința noastră dupa relația intimă creste si ne ajută să putem finaliza un act intim cu partenerul de viață. În afară căsătoriei, este strict interzis orice manifestare de sărut, îmbrățișare si mângâiere. Acestea atrag ispita si sunt puși în pericol cei care practica acestea. Si ajung sa nu se mai iubească, si cei care fac asta înainte de căsătorie, daca se vor căsătoriei vor avea îndoielii fata de partenerul de viață și va exista gelozie. Însă dacă cei doi nu va accepta sarutul decât după căsătorie, ei vor avea un surplus de încredere unul in celălat si nu va exista nici gand de gelozie. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Replica la: Sarutul, îmbrățișarea si mângâierea sunt îngăduite de Dumnezeu numai in cadrul căsătoriei pentru pregătirea actului intim dintre soț și soție. Prin sărut, mângâiere și îmbrățișare, dorința noastră dupa relația intimă creste si ne ajută să putem finaliza un act intim cu partenerul de viață. În afară căsătoriei, este strict interzis orice manifestare de sărut, îmbrățișare si mângâiere. Acestea atrag ispita si sunt puși în pericol cei care practica acestea. Si ajung sa nu se mai iubească, si cei care fac asta înainte de căsătorie, daca se vor căsătoriei vor avea îndoielii fata de partenerul de viață și va exista gelozie. Însă dacă cei doi nu va accepta sarutul decât după căsătorie, ei vor avea un surplus de încredere unul in celălat si nu va exista nici gand de gelozie. de Ponciflorentin
Bună seara, nu te supăra pe mine, te rog să-mi arăți scris în Biblie că este păcat să săruți o fată sau să o imbrațisezi. Iți mulțumesc pentru efortul tău. Optiuni postare ®

Pagina 1 din 2
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic * Înainte de nuntă... | Salvatorul.ro
meniu prim
Căci ochii Domnului sunt peste cei neprihăniți, și urechile Lui iau aminte la rugăciunile lor. Dar fața Domnului este împotriva celor ce fac răul. ( 1 Petru 3:12 )