Topic ~ Cine poate să trăiscă ca Isus?

Postează răspuns
Ultima paginaRaspunsuri: 17
Vizualizări: 1298
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 4
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1807-cine-poate-s-tr-isc-ca-isus]~ Cine poate să trăiscă ca Isus?[/url]
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Poate cineva să trăiască ca Isus? Aştept parerile voastre!
Optiuni topic
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Nimeni nu poate face asta pentru ca DOMNUL ISUS este sfant, pe cand noi nici ce putem, nu facem! Macar ce putem, ar trebui sa incercam sa facem! Oare implinim noi ceea ce putem, pentru a incepe sa calcam pe urmele LUI? Ganditi-va la Pavel cum a fost si ce a devenit, de a fost in stare sa spuna: "Calcati pe urmele mele, ca si eu calc pe urmele LUI!" Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Eu nu pot, dar Ii multumesc Domnului că m-am botezat în apă, ceea ce mă ajută mult. Slavă Lui! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Nimeni. Pentru că nu-i nimeni ca DOMNUL ISUS. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Pot sa se nasca fel si fel de oameni si imparati pe pamant, ca nimeni nu poate fi ca El, asa de sfant. Un gand daca te-a furat... unde ajungi si unde te trezesti... Celui rau ii trebuie doar ca un gand sa te insele, ca el e multumit. IMPARAT ca DOMNUL nu este nimeni, si n-are sa fie pentru ca El e viu in veci de veci...si totul este al Lui. El da viata, El omoara, asa ca nimeni nu-i ca El...doar sa calcam pe urmele Lui. Asta-i valabil pentru toti..."Calcati pe urmele mele, intrucat calc si eu pe ale Lui" Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Nimeni nu poate sa traiasca ca El....El a fost sfant, e si va fi in vecii vecilor. Amin! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Cu ajutorul Domnului si sub calauzirea Duhului Sfant, putem sa traim precum a trait ISUS. Ca nu vom putea ajunge la acelasi grad de sfintenie, asta e altceva... Fie ca fiecare dintre noi sa calcam pe urmele LUI! Fiti binecuvantati! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Numai daca avem o relatie personala corecta cu Domnul Isus, in dragoste si adevar si umblam calauziti de Duhul Sfant, putem sa inaintam pe Cale.. Altfel, ne inselam singuri, lasam doar o impresie ca suntem crestini, si-i vai de capul celor ce fac lucrul asta! Sunt cei mai nenorociti dintre toti oamenii. Dumnezeu nu se lasa sa fie batjocorit de nimeni... Doamne, ajuta-ne Tu sa intelegem bine acest adevar suprem! AMIN. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Fraților și surorilor, eu vă spun că nu poate nimeni să trăiască ca Domnul Isus. Domnul Isus a fost căsătorit? A mințit El vreodată? A vorbit El vreodată urât? A umblat El pe căi greșite vreodată? Nu! El și-a dat viața pentru noi. Puneți-vă întrbarea: voi vă puteți da viața pentru cineva? Nimeni nu poate să trăiscă așa ca Isus. Domnul Isus este desăvârșit, și nu poate nimeni să fie ca El! Noi trebuie să ne rugăm lui Dumnezeu să putem măcar să călcăm pe urmele Mântuitorului! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Si da, se poate trai ca Domnul... Noi, putem trai ca Domnul. Important e sa Il dorim, sa ne deschidem inimile pentru a-L primi... Degeaba iti deschide Dumnezeu inima si ochii daca tu, in loc sa reactionezi, dormi... Totul e ca suntem slabi, niste pacatosi. Cu dorința, poti face orice... Daca vrei, intr-adevar, sa Il ai in tine, cauta-L. Atunci cand il vei ravni... El te va umple de El... dar asta nu inseamna sa Il ceri azi, maine si poimaine si dupa sa reiei vechiuri obiceiuri, ci sa Il ceri mereu. Optiuni postare ®

Pagina 1 din 2
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Biblia >> Topic ~ Cine poate să trăiscă ca Isus? | Salvatorul.ro
meniu prim
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viață veșnică. ( Ioan 3:16 )