Topic ~ Cine poate să trăiscă ca Isus?

Postează răspuns
Prima paginaRaspunsuri: 17
Vizualizări: 1300
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 4
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1807-cine-poate-s-tr-isc-ca-isus]~ Cine poate să trăiscă ca Isus?[/url]
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Nu putem trăi, dar putem să ne pocăim în fiecare zi. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Nu cred ca poate cineva sa traiasca ca El. Optiuni postare ®
Buble-estera
+Buble-estera -
Nimeni, dar putem încerca. Nu trebuie să ne scuzăm: "Eu nu sunt Domnul Isus!" Trebuie să facem ceea ce putem, că imposibilul nu ni-l cere nimeni. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Si normal ca nu poate nimenea sa traiasca ca isus,asta vam spus la toti. Optiuni postare ®
Cristi41
-Cristi41 -
Păi, nu prea pot să trăiască ca Isus, decât cei neprihăniți. Noi, suntem păcătoși, ne enervăm și dacă ceva ne cade din mână, când cineva ne spune ceva ce nu ne convine, când cineva nu spune ca și noi, etc. Atunci cum am putea noi păcătoșii să trăim ca Isus care nu avea păcat, care era sfânt? Dar putem încerca, nu costă nimic. Omul e stăpân pe corpul lui, pe gândirea lui, pe privirea și pe vorbele lui. Dacă se poate înfrâna, atunci nu va fi așa de greu să încerce să trăiască ca și Domnul Isus. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Replica la: Păi, nu prea pot să trăiască ca Isus, decât cei neprihăniți. Noi, suntem păcătoși, ne enervăm și dacă ceva ne cade din mână, când cineva ne spune ceva ce nu ne convine, când cineva nu spune ca și noi, etc. Atunci cum am putea noi păcătoșii să trăim ca Isus care nu avea păcat, care era sfânt? Dar putem încerca, nu costă nimic. Omul e stăpân pe corpul lui, pe gândirea lui, pe privirea și pe vorbele lui. Dacă se poate înfrâna, atunci nu va fi așa de greu să încerce să trăiască ca și Domnul Isus. de Cristi41
Mare dreptate ai, Cristi. Așa este, noi ne supărăm, păcătuim, prin nervi, prin ceartă, alții ne supără, și asa păcătuim. De acea am spus că noi nu putem să trăim ca Isus. Optiuni postare ®
Cristi41
-Cristi41 -
Replica la: Mare dreptate ai, Cristi. Așa este, noi ne supărăm, păcătuim, prin nervi, prin ceartă, alții ne supără, și asa păcătuim. De acea am spus că noi nu putem să trăim ca Isus. de Ion_Marcel
Tocmai de aceea am spus și eu ce am spus. Dar, putem fi altfel dacă asta ne dorim. Isus, ne-a chemat la blândețe, la răbdare. Dumnezeu, nu se mulțumește cu jumătate, cu întreg. Și așa este și corect. Trebuie să existe o deosebire între noi și ceilalți. Asta e părerea mea. Dacă vrem cu adevărat, se poate cu siguranță. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
+Ion_Marcel -
Replica la: Tocmai de aceea am spus și eu ce am spus. Dar, putem fi altfel dacă asta ne dorim. Isus, ne-a chemat la blândețe, la răbdare. Dumnezeu, nu se mulțumește cu jumătate, cu întreg. Și așa este și corect. Trebuie să existe o deosebire între noi și ceilalți. Asta e părerea mea. Dacă vrem cu adevărat, se poate cu siguranță. de Cristi41
Noi trebuie să-L urmăm pe Isus, dar nici într-un caz nu putem să trăim ca El, trebuie să călcăm pe urmele Lui, să fim blânzi dacă vrem să intrăm în Împărăția lui Dumnezeu. Optiuni postare ®

Pagina 2 din 2
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Biblia >> Topic ~ Cine poate să trăiscă ca Isus? >> Topic ~ Cine poate să trăiscă ca Isus? - pagina 2 | Salvatorul.ro
meniu prim
Dacă ești înțelept, pentru tine ești înțelept; dacă ești batjocoritor, tu singur vei suferi. ( Proverbele 9:12 )