Topic * Din dragoste sau interes?

Postează răspuns
Ultima paginaRaspunsuri: 16
Vizualizări: 1396
Membrii abonați 2
Membrii respondenti: 6
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/461-din-dragoste-sau-interes]* Din dragoste sau interes?[/url]
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Tinerii din ziua de astazi nu se mai casatoresc din dragoste. Fetele, cand incep o relatie de prietenie, mai intai se intereseaza de situatia materiala a posibilului partener. Primii pasi constau in a afla cat mai multe informatii despre averea pe care o detine băiatul, iar daca situatia sa materiala le garanteaza un viitor fara griji, ele trec la urmatorii pasi. Daca are masina si un loc bun de munca, atunci e tinta perfecta. Degeaba le ceri pe fete in casatorie si le vorbesti despre dragoste daca tu esti un "coate-goale". Ele viseaza la viata fara lipsuri, iar daca poti sa le oferi asta, cu siguranta vei primi drept raspuns un mare si hotarat: "DA, VREAU". In cazul baietilor, situatia este diferita. Daca nu are o situatie materiala foarte bună, fetele ii refuza. De ce? Pentru ca nu au un trai mai bun, de aceea, unele fete nu se casatoresc cu baieti mai saraci. Dar Biblia spune ca dupa ce s-au casatorit, aceste doua persoane vor trece prin necazuri. Eu va intreb, la ce se refera Biblia aici?
Optiuni topic
Nicusor
-Nicusor -
Da, adevarat este. Mai bine saraci si fericiti, decat bogati si nefericiti. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Cel mai mult conteaza sa fie pocait/a. Casatoria trebuie sa fie din dragoste. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Eu nu ma casatoresc din interes, eu ma casatoresc pentru a-mi intemeia o familie. Vreau o sotie saraca, nu bogata! Bogatia nu aduce fericire niciodata in viata! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Daca dragostea vine din inima, atat ție, cat si vitorului/viitoarei tau/tale sot/soții, vă va merge bine in viata de casnicie. Atunci aceasta casatorie vine de la Dumnezeu si ea nu este din interes! Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Un sot trebuie sa fie model pentru sotia lui, si mai ales, cel mai mare lucru este sa va intelegeti. Acesta este un lucru de mare imporanta intr-o casncie. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Eu ma casatoresc din dragoste pentru ca "Dragostea nu va pieri niciodata!" Optiuni postare ®
DanielA
-DanielA -
Parerea mea este ca ar trebui sa ne casatorim din dragoste. Optiuni postare ®
Salvatorul.Ro
-Salvatorul.Ro -
Nu din interes, dar nu te poti casatori sa stai cu chirie, nu sunt materialista, te casatoresti din dragoste, nu din interes. Optiuni postare ®
Ion_Marcel
-Ion_Marcel -
Din dragoste trebuie sa te casatoresti. Asa ii place si lui Dumnezeu. Sa ne aducem aminte, cand Dumnezeu a adus-o pe Eva inaintea lui Adam, el a iubit-o. Optiuni postare ®

Pagina 1 din 2
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | google | linkedin | myspace | email
Forum >> Viața >> Topic * Din dragoste sau interes? | Salvatorul.ro
meniu prim
Mântuiește, Doamne, poporul Tău, și binecuvântează moștenirea Ta! Fii păstorul și sprijinitorul lor în veci. ( Psalmii 28:9 )