Postări membru Buble-estera în topicul Vorbim romaneste

Îmi vin în minte versurile: "Limba noastră-i o comoară în adâncuri scufundată, un șirag de piatră rară pe moșie revărsată..." Limba română este o limbă frumoasă și noi trebuie să îi învățăm și pe ceilalți. Dacă nici graiul nu ni-l păstrăm... Limba română ne definește pe noi, ca popor român. Într-adevăr, în limba română sunt și cuvinte nu tocmai plăcute, dar noi trebuie să știm pe care să le folosim cu demnitate!

Intră
Noi, ca români, trebuie să vorbim corect, să fim mândrii că suntem români, și să evităm cuvintele englezești nou-apărute, pentru că și noi avem un vocabular bogat! Eu însă, consider că în pronunțarea corectă a limbii române, pot apărea mici greșeli, care sunt acceptate, dacă pot să spun așa. Și încă ceva, după ce ne-am învățat să vorbim corect, să învățăm să și scriem corect!

Intră
Pagina 1 din 1
Forum >> Limba Română >> Topic Vorbim romaneste >> Postări membru Buble-estera în topicul Vorbim romaneste | Salvatorul.ro
meniu prim
El, de bună voia Lui, ne-a născut prin Cuvântul adevărului, ca să fim un fel de pârgă a făpturilor Lui. ( Iacov 1:18 )