Postări membru Ion_Marcel în topicul ~ Mersul la mare

In Matei 5 cu versetul 28, scrie clar... oricine pofteste o fata a si pacatuit cu ea in inima lui, iar orcine nu pofteste o fată, nu a pacatuit cu ea in inima lui. Eu consider ca nu este pacat daca mergi la mare, dar eu va întreb... la strand este pacat daca mergi sa faci o baie?

Intră
Mersul la mare este un pacat pentru ca acolo vezi ce nu trebuie. Asta este parerea mea.

Intră
Noi, copiii lui Dumnezeu, nu avem ce cauta la mare pentru ca e păcat ce vezi la mare, și mai ales, ca vin și poftele și este rău, că păcătuiești. Dumnezeu nu vrea sa păcătuim, Dumnezeu ne vrea sfinți și curați.

Intră
Eu consider ca nu este nici un pacat sa mergi la mare sa faci baie. Eu merg in fiecare an, nu ma intereseaza ce zic altii.

Intră
Eu consider ca nu este pacat. Eu merg la mare, fac baie, ma relaxez si n-am treaba cu nimeni.

Intră
Nu este pacat sa mergi la mare.

Intră
Frati si surori, eu cred ca Dumnezeu nu a facut marea sa fie pacat. Eu cred ca a facut marea sa se spele lumea in ea. Voi ce parere aveti?

Intră
Nu este pacat deloc daca mergi la mare, parerea mea. Voi ce ziceti?

Intră
Nu este niciun pacat daca mergi la mare. Domnul Isus a spus asa: "Cine se uita dupa o femeie si o pofteste, a si pacatuit cu ea in inima lui!" (Matei 5:28) Dar cine se uita dupa o femeie si nu o pofteste, nu a pacatuit. Parerea voastra?

Intră
Frate, frate! Domnul Isus a fost la mare sa se relaxeze? Sau mergea la mare sa vesteasca oamenilor evanghelia? Noi nu trebuie sa ne asemanam cu lumea!

Intră

Pagina 1 din 2
Forum >> La mare >> Topic ~ Mersul la mare >> Postări membru Ion_Marcel în topicul ~ Mersul la mare | Salvatorul.ro
meniu prim
Voi însă nu mai sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.